Deweloper ogłasza upadłość po podpisaniu umowy deweloperskiej - co dalej?
Niestety to pytanie może stać się aktualne dla każdego, kto zawarł jako nabywca umowę deweloperską. Deweloper, jak każdy inny przedsiębiorca, może ogłosić upadłość. Powody tego mogą być różne – rosnące ceny materiałów budowlanych, deficyt pracowników, a ostatnimi czasy także stan epidemii panujący w kraju, który w sposób znaczący może wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorców. Podpisując umowę deweloperską należy liczyć się z taką ewentualnością i w sposób należyty zabezpieczyć swoje interesy.

Ustawa deweloperska wprowadziła szereg instrumentów zapewniających kupującemu znacznie lepszą ochronę. Już na samym wstępie, jeszcze przed przystąpieniem do umowy, kupujący ma możliwość zapoznania się z sytuacją prawną i finansową zarówno samego dewelopera, jak i przedsięwzięcia deweloperskiego. Już na tym etapie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który doradzi czy z daną inwestycją już na starcie nie są związane żadne problemy.
Po podpisaniu umowy deweloperskiej deweloper, dzięki unormowaniom wprowadzonym przez Ustawę, ma obowiązek zapewnienia kupującemu co najmniej jednego z wymienionych środków ochrony: zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji ubezpieczeniowej lub otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji bankowej. O różnicy pomiędzy zamkniętym i otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym pisaliśmy już w artykule „Jak zabezpieczone są wpłaty klientów na rachunek dewelopera?” , do którego lektury zachęcam. Najczęściej deweloperzy oferują otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, który pozwala na pobieranie środków przez dewelopera na bieżące postępy w budowie. Niestety, w praktyce może to powodować, że w przypadku problemów na koncie nie będzie już żadnych środków.
Zwrotu wpłat, które zostały już przekazane przez bank z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, można żądać już jedynie od dewelopera.
Trzeba pamiętać, że zabezpieczenia wynikające z Ustawy deweloperskiej dotyczą tylko umów, których przedmiotem jest nieruchomość mieszkalna. Dla osób, które zawierają umowę o wybudowanie i przeniesienie własności innego rodzaju lokalu (np. lokalu użytkowego), ustawowe gwarancje nie są przewidziane. W takich przypadkach niezmiernie istotne jest wynegocjowanie odpowiednich zabezpieczeń i zawarcie ich w treści umowy.
Wybierz pakiet
399 zł
Umowa rezerwacyjna
Sprawdzamy:
- księgę wieczystą
- status planistyczny działki i pozwolenie na budowę
- wszystkie postanowienia umowy
- opisu lokalu i ewentualnych przynależności
- ewentualne ryzyka
799 zł
Umowa deweloperska
Sprawdzamy:
- treść księgi wieczystej
- status planistyczny działki i pozwolenie na budowę
- dostęp do drogi publicznej
- wszystkie postanowienia umowy
- opis lokalu i ewentualnych przynależności
- oświadczenia
- toczące się postępowania
- służebności i obciążenia
- możliwość odstąpienia od umowy
- udzielane pełnomocnictwa
- ograniczenia odpowiedzialności dewelopera
- możliwość zmiany ceny
- kary umowne
- prospekt
- obecność klauzul abuzywnych
- ewentualne ograniczenia
- ewentualne ryzyka
599 zł
Analiza rynku
Otrzymasz:
- informację o 20 rzeczywistych cenach transakcyjnych w pobliżu interesującej Cię inwestycji
Informację otrzymujesz w formie elektronicznej.
od 299 zł
Pomoc prawna
Możemy Ci pomóc w:
- negocjowaniu i sprawdzeniu umowy
- przygotowaniu umowy rezerwacyjnej na rynku wtórnym
- przygotowaniu umowy przedwstępnej na rynku wtórnym
- przygotowaniu wzoru umowy sprzedaży nieruchomości
- każdej sprawie prawnej dotyczącej nieruchomości
- prowadzeniu sprawy w sądzie